Polski Automat Arcade - "GRA 8610" PONG
W 2020 roku, a dokładniej w lutym, ze Świdnika przywieźliśmy dwa automaty do gier rzemieślniczej produkcji.
Jednym z nich okazała się maszyna zbudowana w oparciu o układ AY-3-8610 - czyli klasyczny klon PONGa. Obie maszyny mają zbliżone do siebie konstrukcyjnie obudowy oraz malowanie (kolor ciemny zielony). Same skrzynie są metalowe, zespawane w taki sposób aby móc wewnątrz zamontować telewizor, zasilanie, wrzutnie oraz płytę z grą. Do skrzyni przykręcane są narożnie metalowe kątowniki które spełniają funkcję nóg automatów. Z tyłu skrzyń znajdują się drzwi rewizyjne zamykane na klasyczny zamek typu "fana" oraz obciążenie obwodu zasilającego w postaci oprawki z żarówką.
Od frontu zamontowane są jeszcze maskownice do głośników a sama płyta główna z grą zamontowana jest pod blachą maskującą w której umieszczone są jeszcze kontrolery.
Po wstępnej ocenie stanu technicznego automatów, w maszynie z pongiem stwierdziliśmy drobne uszkodzenia w postaci zimnych lutów na płycie głównej, upływności elektrolitów w zespole zasilania.
Na szczególną uwagę zasługują kontrolery, które są efektem niezwykłego kunsztu precyzyjnej obróbki metalu.
Przełączanie funkcji gry znajduje się na płytce sensorycznej, która osadzona jest pomiędzy manipulatorami. Pozwala ona na serwowanie w wybranej grze oraz na wybranie typu gry.
Widoczna płytka sensoryczna, nad sobą ma etykietę opisującą rodzaj gry, a także zawierającą informację na temat producenta jak samej nazwy urządzenia, w naszym przypadku producentem był Pan K.Gdula a gra nosiła nazwę kodową "GRA 8610". Datę produkcji ustaliliśmy na rok 1976 , tak wynika z dat wybitych na skrzyniach oraz różnych podzespołach urządzenia. Gry jakie można było wybrać były następujące:
- Gra strzelecka
- Siatkówka
- Koszykówka
- Piłka Nożna
- Squash
- Hokej
- Tenis
Nad wrzutnią monet umieszczono etykietę mówiącą o zasadach korzystania z automatu.
Sercem automatu jest oczywiście płytka logiki z układem glównym AY 8610. Płytka wstępnie została poddana oczyszczeniu, oraz usunięto zimne luty. Dalsze występujące usterki zostały usunięte przez naszego elektronika w dalszych etapach napraw.
Obraz jest wyświetlany na telewizorze lampowym zabudowanym w obudowie. Płyta sterująca telewizorem jak przytwierdzona do dolnej części automatu, wyodręniono także listwę z przełącznikami i potencjometrami niezbędnymi do regulacji odbiornika.
Wymiany wymagały także potencjometry manetek sterujących, oraz kilka elementów na liniach zasilania. Całość uzyskała pełną sprawność w maju 2023 roku.
Jeśli ktoś posiada tego typu maszyny, lub informacje na ich temat to prosimy o kontakt.
Wszystko zaczęło się bardzo obiecująco - poniżej kilka zdjęć z fazy wstępnej oceny oraz pierwszych uruchomień.
Polski Automat Arcade - "GRA 8610" PONG / 6
Polski Automat Arcade - "GRA 8610" PONG