SYSTEM PRZYGOTOWANIA DANYCH MERA 9150 SeeCheck

Mera 9150 to system nazywany "key-to-disk" dzięki któremu można było przygotować dane do bezpośredniego przetwarzania przez E M C czyli Jednolitym Systemie Cyfrowym.

System był produkowany przez Warszawskie Zakłady Urządzeń Informatyki "Meramat"

System MERA9150 składał się z następujących podstawowych elementów:

1. Stanowisko wprowadzania danych, Dzięki któremu komunikowano się z systemem. Maksymalna ilość stanowisk  możliwych do podłączenia w systemie to 32 sztuki.

2. Bloku sterującego, czyli procesora o następujących parametrach technicznych:

- pamięć ferrytowa operacyjna o pojemnoścido 32 K słów 16-bitowych i cyklu 1200 ns,

- 4 akumulatory,

- 2 rejestry indeksowe,

- kanał bezpośredniego dostępu do pamięci operacyjnej,

- priorytetowy kanał przerwań,

- układy automatycznego restartu po zaniku zasilania.

3. Pamięci dyskowej służącej do przejściowego przechowywania danych przed ich zapisem na  taśmę magnetyczną 

4. Pamięci taśmowej pozwalającej na prace z taśmami magnetycznymi  z gęstością 800 lub 1600 bpi - zgodnie ze standardam i ISO . Do bloku sterującego można podłączyć maksymalnie 4 pamięci taśmowe tego samego typu.

5. Mechanizmów realizowanych sprzętowo jak i softwarowo niezbędnych do tw orzenia zintegrowanego systemu.

Poniżej przedstawiony został schemat przetwarzania informacji w systemie MERA9150.

Schemat przetwarzania MERA 9150

Stanowiska wprowadzania danych to ekranowe terminale. Pierwotnie istniała możliwość zakupienia wraz z systemem terminala produkowanego przez zakład MERAMAT(poszukiwany przez MHKI).

Terminal MERAMAT 9150 foto:Wikipedia

 Większość zestawów była jednak dostarczana z terminalami produkowanymi przez zakład MERA-ELZAB z Zabrza najczęściej model 7951OM i jego pochodne.

Terminal 7951OM

Blok sterujący mógł być odrębną szafką która zawierała kasetę procesora wraz ze sterownikami i dyskami twardymi typu winchester. Nasz eksponat jest jednolitą szafą zawierającą poza procetorem P3, również pamięć taśmową PT105 oraz dyski.

MERA 9150

 Do zestawu możnabyło podłączyć jeszcze drukarkę, najczęściej była to D 180 produkcji MERA-Błonie.

 MERA BŁONIE D 180

Wraz z terminalami dostarczane były biurka dedykowane do pracy z terminalami oraz krzesła. Oczywiście ciągle poszukujemy elementów tego systemu, dokumentacji, oprogramowania jak i samego kompletnego systemu. Brakuje nam między innymi terminala MERA POLTIK.

Sercem tego systemu jest urzadzenie z nazwą kodową P3. To właśnie w tej kasecie znajduje się praktycznie cały komputer.

MERA 9150 p3

Na powyższym zdjęciu widać otwartą szafę urządzenia pozbawioną już zespołu zasilania, oraz pulpit komputera P3.

Maszynę w trakcie pracy można zobaczyć na archiwalnym materiale w sieci, oto on:

Pozyskany z Andrychowa zestaw Mera 9150 dzięki przytomności ludzi którzy spostrzegli ten zabytkowy już sprzęt, pracował w jednostce WSW i dawał dostęp do systemu PESEL oraz umożliwiał przygotowanie danych do systemu paszportowego.

To oczywiście funkcje o których dowiedzieliśmy się z tak zwanego "otoczenia", a do czego jeszcze był wykorzystywany tego najprawdopodobniej się już nie dowiemy.

Nasz eksponat podczas powodzi był zalany, o dziwo korozja nie weszła- być może dlatego że pomieszczenia w których stał były suche i ciepłe. Jednak szlam który woda naniosła do sprzętu zmusił nas do szybkiej inwentaryzacji tuż po przywiezieniu sprzętu jak i do pewnych wstępnych zabiegóww konserwatorskich.

Na chwilę obecną stan maszyny jest zadawalający, a sam procesor poddany pracom konserwatorskim (o których napiszemy w pracowni rekonstrukcji) daje nadzieję na przywrócenie go do pełnej funkcjonalności.

Poniższa galeria przedstawia zdjęcia z miejsce pobrania eksponatu, oraz jego stan po przywiezieniu jak i wstępne prace konserwatorskie.

 Eksponat który znajduje się w MHKI pochodzi z roku 1988, czyli już z końcowej fazy produkcji urządzenia. Tabliczka znamionowa dostarcza nam także informacji dotyczącej prawdopodobnie ilości wyprodukowanych urządzeń, nasze nosi numer 20936 - mowa o oczywiście jednostce sterującej.

 Tabliczka P3

Gdzie możemy zobaczyć ten system komputerowy.

Zachował się on między innymi w Narodowym Muzeum Techniki (dawne Muzeum Techniki NOT), i to w wersji szafkowej opatrzonej nazwą MERA 9150 M, do której podłączano zewnętrzne, niezintegrowane pamięci tasmowe PT 105 lub PT 305  terminal ekranowy MERAMAT.   Eksponat bez pamięci taśmowych zaprezentowano na stronie muzeum, w ekspozycji można zobaczyć zestaw.

MERA 9150 M Narodowe Muzeum Techniki Kolejną maszynę, jednostkę sterującą  wraz ze zintegrowaną pamiętcią taśmową można zobaczyć także na wystawie w Muzeum Chleba Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.

Pełny system MERA 9150 znajduje się w węgierskim muzeum komputerów.

Wiemy o kilku maszynach które znajdują się w prywatnych rękach, jednak nie można ich oglądać. 

Jeśli ktokolwiek ma informację dotyczące tych maszyn, dokumentację albo wiedzę dotyczącą MERY 9150, bądż też samo urządzenie lub jego elementy, to prosimy oczywiście o kontakt

do góry