Jak już nieraz pisaliśmy, wg nas to właśnie Wielka Brytania była kolebką cybernetycznej przygody Europejczyków. Choć pewnie wiele osób się z tym nie zgodzi, dowody przemawiają za Wielka Brytanią. Na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia, Brytyjczycy zaczęli produkować serie mikrokomputerów, które bardzo szybko opanowały rynek brytyjski, a nawet (legalnie) dotarły do Polski. W, doskonale znanych na Śląsku, sklepach górniczych pojawiły się komputery BBC Master, a w ślad za nimi, wyglądające na komputery profesjonalne, urządzenia BBC Master Compact Acorn.
Zbiór tych komputerów, bedących własnością Muzeum, wykorzystujemy czasami do zbudowania pracowni komputerowej - łącznie muzeum posiada 16 sprawnych egzemplarzy w różnych konfiguracjach.
BBC Master produkowany był od 1985 roku. Poprzedzały go takie komputery dostępne dla "śmiertelników" jak ATOM, ELECTRON, BBC MASTER, MODEL A/B i jego odmiany, aż nadeszła era BBC MASTER COMPACT. Jak na owe czasy szokował on designem. Stacja 3,5 cala wbudowana w podstawę monitora (wraz z zasilaczem) sprawiała wrażenie komputera profesjonalnego. W Polsce, zakupem tego sprzętu mogli się cieszyć ludzie posiadający "książeczkę G" (przysługującą górnikom pracującym w niedziele i święta), która uprawniała do zakupów w sklepach górniczych.
Po dokonaniu zakupu "Compacta", do domu wnosiło się 3 kartony: klawiatura, stacja z zasilaczem oraz monitor, w zależności od zasobności portfela monochromatyczny zielony lub kolorowy.
Nowy użytkownik otrzymywał 3 książeczki instrukcji, z czego dwie w języku angielskim oraz przekład głównej pozycji "WELCOME". Dodawano również istrukcję do monitorów oraz dyskietkę 3,5 cala, z programem powitalnym z nakładką okienkową "typu Windows", gdzie kursor (strzałka) był sterowany przy pomocy myszki lub Joysticka.
Kilka podstawowych parametrów tego komputera:
- Wbudowany język BBC Basic
- Układ klawiatury Full-stroke QWERTY keyboard, 10 function keys, arrow keys, numeric keypad
- CPU MOS 65C02 1,8 MHz RAM 128 Kb z dołączanym modułem pamięci
- ROM 64 Kb + SLoty rozszerzeń Tryb tekstowy 80 x 32/25 (2 colors) / 40 x 32/25 (2 or 4 colors) / 20 x 32 (16 colors)/ 40 x 25 (Teletext display)
- Tryb graficzny 640 x 256 (2 colors) / 320 x 256 (4 colors) / 160 x 256 (16 colors)
- Kolory 16 (8 colors + flashing option)
- Dźwięk 3 channels, 7 octaves
- PORTY We/WY
- RGB
- Composite video
- RS232 (niezbędny wewnętrzny upgrade przed użyciem)
- Econet (niezbędna karta karty sieciowej)
- Mouse/Joystick
- Printer
- Disc drive
- Power in
- Zasilanie PSU Built in to base.
- Nośniki FDD 3.5'' .
Osoby, mające wcześniej kontakt z tzw. komputerami domowymi, zaskakiwane były szybkością wczytywania oprogramowania :) No i ten wygląd komputera ...ehhh to były czasy.. Choć znanym problemem były krótkie kabelki, łączące stację FDD z klawiaturą.
Zgodnie z opisem sam komputer, jego płyta główna, zawarta była w obudowie z klawiaturą, która mogła być podłączona niezależnie od reszty sprzętu poprzez podanie zasilania zewnętrznego do monitora lub telewizora.
Kolejnym elementem który najczęściej był sprzedawany w zestawie do komputera, była podstawa pod monitor, wraz z zasilaczem oraz stacją dyskietek 3,5" .
W naszym kraju, komputery te najczęściej jednak były sprzedawane z monitorem monochromatycznym zielonym ADF 31, a dla bardziej zasobnych portfeli był monitor kolorowy RGB ADF 32.
Oczywiście jesteśmy zainteresowani kolejnymi egzemplarzami tego komputera, z kilku powodów, jednym z nich jest fakt dokupowanych rozszerzeń oraz możliwość połączenia tych komputerów w sieć.
ACORN BBC Master Compact / 26
Acorn Master Compact