Polski Automat Arcade - "GRA 8630" Wyścigi samochodowe
Razem z automatem PONG, ze Świdnika przyjechał jeszcze jeden automat arcade rzemieślniczej produkcji.
Tak jak w "PONGu" maszyna ma konstrukcję obudowy z blachy spawanej w narożnikach, oraz malowanie (kolor ciemny zielony). Same skrzynie są metalowe, zespawane w taki sposób aby, móc wewnątrz zamontować telewizor, zasilanie, wrzutnie oraz płytę z grą. Do skrzyni przykręcane są narożnie metalowe kątowniki które są jednocześnie nogami automatów. Z tyłu skrzyń znajdują się drzwi rewizyjne zamykane na klasyczny zamek typu "fana" oraz obciążenie obwodu zasilającego w postaci oprawki z żarówką. W przypadku tego automatu część "stołu" z kontrolerami czyli kierownicami jest skośna aby łatwiej było kierować pojazdami. Tak jak w przypadku konstrukcji PONGa kontrolery osadzone są w blasze odróżniającej się kolorem od reszty skrzyni i są do niej przykręcone wkrętami do metalu. Przy prawej kierownicy znajduje się płytka sensoryczna i wskaźnikowa poziomu gry.
Pod blachą rewizyjną wraz z kontrolerami przytwierdzona jest płyta główna logiki automatu wraz z układem w oparciu o który został zbudowany czyli AY-3- 8603.
W przypadku tej maszyny uszkodzenie było poważne - uszkodzny był właśnie ten główny układ.
Budowa automatu jest analogiczna do opisywanego automatu arcade "GRA 8610" czyli Ponga.
Identycznie osadzony telewizor, wrzutnia monet, głośniki, zasilacz. Główna różnica to nachylona część z kontrolerami oraz grubsza blach w której są zamocowane kierownice.
Na wstępie tylko zdokumentowano eksponat w którym zdiagnozowano uszkodzenie głównego układu, oraz przystąpiono do wstępnego oczyszczenia.
Płytka sensoryczna została zakwalifikowana w programie konserwatorskim do oczyszczenia i galwanicznego powleczenia chromem.
Maszyna uzyskała pełną sprawność w czerwcu 2023 roku.
Automat datowany jest na rok 1977.
Jeśli ktoś posiada tego typu maszyny, lub informacje na ich temat to prosimy o kontakt.