Polski Automat Arcade - "GRA 8610" PONG

W 2020 roku, a dokładniej w lutym, ze Świdnika przywieźliśmy dwa automaty do gier rzemieślniczej produkcji.

Polski Automat Arcade "GRA 8610" PONG

Jednym z nich okazała się maszyna zbudowana w oparciu o układ AY-3-8610 - czyli klasyczny klon PONGa. Obie maszyny mają zbliżone do siebie konstrukcyjnie obudowy oraz malowanie (kolor ciemny zielony). Same skrzynie są metalowe, zespawane w taki sposób aby móc wewnątrz zamontować telewizor, zasilanie, wrzutnie oraz płytę z grą. Do skrzyni przykręcane są narożnie metalowe kątowniki które spełniają funkcję nóg automatów. Z tyłu skrzyń znajdują się drzwi rewizyjne zamykane na klasyczny zamek typu "fana" oraz obciążenie obwodu zasilającego w postaci oprawki z żarówką.

"PONG" tuż po przywiezieniu do MHKI wstępna ocena stanu

Od frontu zamontowane są jeszcze maskownice do głośników a sama płyta główna z grą zamontowana jest pod blachą maskującą w której umieszczone są jeszcze kontrolery.

Panel z kontrolerami i przełącznikami sensorycznymi

Po wstępnej ocenie stanu technicznego automatów, w maszynie z pongiem stwierdziliśmy drobne uszkodzenia w postaci zimnych lutów na płycie głównej, upływności elektrolitów w zespole zasilania.

Na szczególną uwagę zasługują kontrolery, które są efektem niezwykłego kunsztu precyzyjnej obróbki metalu. Kontroler

manipulator - strona mechaniki

Przełączanie funkcji gry znajduje się na płytce sensorycznej, która osadzona jest pomiędzy manipulatorami. Pozwala ona na serwowanie w wybranej grze oraz na wybranie typu gry.

płytka sensorycznaWidoczna płytka sensoryczna, nad sobą ma etykietę opisującą rodzaj gry, a także zawierającą informację na temat producenta jak samej nazwy urządzenia, w naszym przypadku producentem był Pan K.Gdula a gra nosiła nazwę kodową "GRA 8610".  Datę produkcji ustaliliśmy na rok 1976 , tak wynika z dat wybitych na skrzyniach oraz różnych podzespołach urządzenia. Gry jakie można było wybrać były następujące:

  1. Gra strzelecka
  2. Siatkówka
  3. Koszykówka
  4. Piłka Nożna
  5. Squash
  6. Hokej
  7. Tenis

etykieta opisowa

Nad wrzutnią monet umieszczono etykietę mówiącą o zasadach korzystania z automatu.

Etykieta

Sercem automatu jest oczywiście płytka logiki z układem glównym AY 8610. Płytka wstępnie została poddana oczyszczeniu, oraz usunięto zimne luty. Dalsze występujące usterki zostały usunięte przez naszego elektronika w dalszych etapach napraw.

płytka logiki automatu

Obraz jest wyświetlany na telewizorze lampowym zabudowanym w obudowie. Płyta sterująca telewizorem jak przytwierdzona do dolnej części automatu, wyodręniono także listwę z przełącznikami i potencjometrami niezbędnymi do regulacji odbiornika.

Kineskop

Etykieta kineskopu z datą produkcji

płytka logiki telewizora

Wymiany wymagały także potencjometry manetek sterujących, oraz kilka elementów na liniach zasilania. Całość uzyskała pełną sprawność  w maju 2023 roku.

Jeśli ktoś posiada tego typu maszyny, lub informacje na ich temat to prosimy o kontakt.

Wszystko zaczęło się bardzo obiecująco - poniżej kilka zdjęć z fazy wstępnej oceny oraz pierwszych uruchomień.

 

 

 

do góry