MERA 100M

System komputerowy MERA 100M wyprodukowany przez zakłady MERA Błonie, który znajduje się w zbiorach MHKI, wygląda na komplety.  Dwie maszyny praktycznie w identycznym stanie po magazynowaniu              w nieogrzewanym garażu udało się pozyskać do zbiorów MHKI jak i Polskie Komputery. 

MERA-100M zdjęcie producenta

 

MERA 100M eksponat tuż po pracach konserwatorskich

Stan komputerów należy uznać za zadawalający, tradycyjnie obcięte końcówki przewodów zasilających nie stanowią większego problemu. 

Trochę historii: 

W latach 1977-1980 w zakładach MERA BŁONIE, a ściślej w Biurze Konstrukcyjnym podjęto decyzję            o opracowaniu mikrokomputerów serii MERA 100. Bazą konstrukcyjną był mechaniczny terminal DZM-180/57 powszechnie używany w wielu wersjach do różnych maszyn cyfrowych od systemów komputera ODRA poczynając, a kończąc na minikomputerach takich jak systemy MERA.

W 1979 roku skonstruowano na bazie systemu MERA-100 komputer MERA-200 - i był to pierwszy mikroprocesorowy komputer tego systemu. Zespołem konstrukcyjnym komputera MERA 100 kierował wtedy Kierownik Działu Oprogramowania Minikomputerów mgr inż. Janusz Starosta  oraz Kierownik Działu Konstrukcji Terminali i Minikomputerów mgr inż Jan Broda. Początkowo w skład komputera MERA 100 wchodziła drukarka mozaikowa DZM-180 KSR z klawiaturą alfanumeryczną, pamięcią kasetową PK-1 oraz jednostką centralną z zasilaczem. Wersja Mera 100A. według oficjalnych informacji, zachowała się jednostkowo i jest w zbiorach kolekcji Polskie Komputery.

Warto nadmienić, że mgr inż. Janusz Starosta nieco później skonstruował komputer IMZ 80 ale pracując już w innym przedsiębiorstwie.

Swoją premierę prototyp komputera MERA 100 miał na targach w Hannowerze w 1978 roku gdzie spotkał się   z dużym zainteresowaniem. Do Niemiec wyeksportowano ok 200 sztuk. Specjalnie na potrzeby rynku niemieckiego stworzono oprogramowanie księgowe w języku odbiorcy produktu, którego autorem był Marek Sell. To właśnie ten człowiek nieco później zasłynął z bardzo popularnego programu antywirusowego MKS_Vir.

Konstrukcję MERA 100 udoskonalano. Pamięci Kasetowe PK-1 zostały zastąpiono napędami dyskietek 8", a drukarki DZM-180 na drukarki na "krótkim wałku" D-100.

Na bazie komputerów MERA 100 powstała baza danych dla sprzedawcy maszyn do pisania, który zwracał się do MERA BŁONIE o jej aktualizację w 1992 roku. W Holandii powstały aplikacje dla ubezpieczalni wypłacających emerytury i renty. Holandia eksploatowała ok 40 systemów MERA 100. Z wykorzystaniem MERA 100 powstał system bankowy obsługujący wiele oddziałów NBP i PKO w Bydgoszczy, Toruniu oraz wielu innych placówkach... jedną z nich była placówka w Siemiatyczach, skąd pochodzi MERA 100 zakupiona równolegle z drugim identycznym egzemplarzem do kolekcji Polskie Komputery.

Od 1979 roku równolegle z MERA 100 rozwijany był projekt minikomputera MERA 200 pod kierownictwem mgr inż Piotra Kuczyńskiego. 

A teraz krótko o naszym eksponacie: jednostka centralna wraz z pakietami zawiera się w szafce którą lokowano obok stolika/ławki na której stawiano monitor z klawiaturą. Do zestawu podłączana była najczęściej drukarka igłowa D-180. Całość złożonego zestawu załączona jest na wstępnej fotce wprost z katalogu producenta.

Ocena stanu: biorąc pod uwagę magazynowanie tego w szopie garażowej przez ponad 20 lat to nie jest tragicznie. Owszem maszyna wymaga szeregu prac, które są wymagane celem pierwotnej konserwacji oraz prowadzenia dalszych prac.

  Monitor:

monitor

Stan zewnętrzny nie budzi zastrzeżeń ale wymaga otwarcia, oczyszczenia i dopiero będzie można podjąć się próby podłączeniowej. 

MonitormonitorSama jednostka zachowała się równie dobrze, nie biorąc pod uwagę gąbek wygłuszeniowych które z reguły we wszystkich polskich komputerach pokruszyły się.

jednostka mera 100

po zdjęciu blach

tył

 Nadszedł czas na prace konserwatorskie. Reszta informacji pojawi się już w dziale Pracownie konserwatorskie

do góry