Operacja "THANASIS"
To prowadzony przez Muzeum Historii Komputerów i Informatyki projekt restauracji podzespołów komputera ODRA 1305 (produkowanego przez Wrocławskie Zakłady Elektroniczne ELWRO). Celem projektu pierwotnie było zachowanie w jak najlepszym stanie przede wszystkim komputerów ODRA: z czasem projekt objął także inne urządzenia produkowane przez Zakłady ELWRO. Obecnie pozyskujemy partnerów i stale poszerzamy działalność, dokumentując pozostałości elwrowskich urządzeń we wszystkich podmiotach muzealnych w kraju.
Poszukujemy komputerów oraz podzespołów RIAD i ODRA (wszystkie modele), UMC, ELWAT. W ramach Operacji Thanasis zabezpieczamy dokumentację do wymienionych komputerów, a także oprogramowanie.
Kilka lat działań w ramach Operacji Thanasis zaowocowało uruchomieniem dwóch jednostek procesorowych komputera ODRA 1305 wraz z terminalami znakowymi - obiekty te znajdują się w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, w przestrzeni ekspozycyjnej w Katowicach. Prace jednak wciąż trwają, a eksponatów przybywa.
Do depozytów w MHKI w celach badawczych i pokazowych dołączyły urządzenia z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Muzeum AGH w Krakowie, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Bumaru Łabędy, a także sprzęt, dokumentacja i części z prywatnych zbiorów osób, które zdecydowały się wesprzeć nasz projekt.
Operacja Thanasis nie mogłaby się udać bez wydatnego wsparcia - teoretycznego oraz praktycznego - inżyniera Romualda Jakóbca, byłego członka grupy konstruktorów komputera ODRA 1305: to dzięki jego nieocenionej wiedzy mogliśmy doprowadzić do uruchomienia urządzeń i konserwacji ich. Prace konserwatorskie oraz uruchomieniowe kontynuuje także inż. Marcin Bulandra, który odtworzył także kod do Gry Marienbadzkiej, napisanej na komputery ODRA przez inż. Witolda Podgórskiego w 1962 roku (dzięki wieloletniej współpracy z inż. Podgórskim).
Honorowy patronat nad projektem objął Thanasis Kamburelis.
Jak napisał Bronisław Piwowar w tekście "ELWRO DOBRY POCZĄTEK, ROZKWIT I UPADEK" (kliknij żeby przeczytać cały tekst):
"Z uznaniem należy podkreślić kluczową rolę Kamburelisa przy realizacji Umowy Software'owej z ICL. Był wówczas zgodnie uznawany za najlepszego w Polsce specjalistę w zakresie architektury i struktury logicznej komputerów cyfrowych. Będąc zdolnym i pracowitym, posiadał także wyjątkowy talent organizowania zespołów twórczych. Świetnie radził sobie w relacjach ze specjalistami i kierownictwem fabryki, może dlatego, że zawsze był bardzo profesjonalny i życzliwy.
Kamburelis doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że zbudowanie Odry 1304 w oparciu o otrzymaną dokumentację logiczną oznaczałoby odtworzenie ze wszystkimi szczegółami układowej/sprzętowej struktury logicznej zawierającej wiele tysięcy bramek logicznych i byłoby przedsięwzięciem praktycznie niewykonalnym; dlatego, na podstawie osobistych doświadczeń przy projektowaniu logiki mikroprogramowanej przy Odrze 1204, wiedział, że do uzyskania kompatybilności programowej wystarczy zgodność list rozkazów. Kamburelis opierał się na wychowanym przez siebie zespole doświadczonych przy Odrze 1204 projektantów mikroprogramowanych struktur logicznych, w tym: Alicję Kuberską, Edmunda Szajera, Adama Urbanka i Bronisława Piwowara oraz Bogdana Kasierskiego i Ryszarda Fudalę."